Polska
article miniature

Apator wygrywa przetarg: Kontrakt na liczniki zdalnego odczytu może sięgnąć 127 mln PLN

Apator, czołowy producent systemów pomiarowych, wygrał przetarg organizowany przez PGE Dystrybucja na dostarczanie liczników zdalnego odczytu (LZO). Wartość kontraktu, obejmującego dostawę liczników 1- i 3-fazowych dla odbiorców niskiego napięcia, może osiągnąć wartość aż 126,9 mln PLN.

offerings-mobile

Przetarg, którego organizatorem była PGE Dystrybucja, podzielony został na trzy części, a oferta firmy Apator została uznana za najkorzystniejszą. Zapewniło to spółce kontrakt na dostarczanie 1- i 3-fazowych liczników dla odbiorców końcowych, którzy są przyłączeni do sieci niskiego napięcia. Wartość podstawowego zamówienia wynosi 92,7 mln PLN, jednakże dzięki przewidzianej opcji rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 34,2 mln PLN, całkowity potencjalny przychód może wzrosnąć do niemal 127 mln PLN.

Firma poinformowała, że uczestnicy postępowania przetargowego mają prawo do złożenia odwołania od wyniku przetargu. Zawarcie umowy przewidziane jest więc dopiero po zakończeniu ewentualnych postępowań odwoławczych.

Przypomnijmy, że zgodnie z wymogami tzw. ustawy licznikowej, operatorzy systemów dystrybucyjnych są zobowiązani do instalacji liczników zdalnego odczytu (LZO) w co najmniej 80% punktów poboru energii do końca 2028 roku, co obejmuje również gospodarstwa domowe. Nowelizacja prawa energetycznego weszła w życie w 2021 roku i jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę precyzyjnego monitorowania i zarządzania zużyciem energii, co z kolei przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji kosztów dla odbiorców końcowych.

Apator działa jako międzynarodowa grupa kapitałowa skupiająca producentów urządzeń i systemów pomiarowych. Firma jest aktywna nie tylko w segmencie energetycznym, ale również wodnym, ciepłowniczym oraz gazowym, dostarczając innowacyjne rozwiązania wspierające automatyzację pracy sieci elektroenergetycznych.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!