Polska
article miniature

ICEYE i Rheinmetall tworzą kosmiczne joint venture

Rheinmetall i ICEYE ogłosiły plany utworzenia spółki joint venture, która zajmie się produkcją satelitów obserwacyjnych. Nowy podmiot ma wzmocnić europejską suwerenność technologiczną i rozbudować niemiecki klaster kosmiczny. Produkcja ruszy w 2026 roku.

Firmy ICEYE i Rheinmetall podpisały porozumienie o utworzeniu spółki joint venture pod nazwą Rheinmetall ICEYE Space Solutions. Niemiecki koncern będzie posiadał 60% udziałów, a fińsko-polska spółka obejmie pozostałe 40%. Finalizacja przedsięwzięcia nastąpi po zawarciu ostatecznych umów oraz uzyskaniu stosownych zgód regulacyjnych.

Spółka skupi się początkowo na produkcji satelitów SAR (Synthetic Aperture Radar) w ramach rozwijanego przez Rheinmetall Klastra Kosmicznego w Niemczech. Start produkcji zaplanowano na drugi kwartał 2026 roku. Zakład Rheinmetalla w Neuss będzie jednym z głównych ośrodków nowej działalności. W kolejnych latach powstawać tam będą także inne rozwiązania dla domeny kosmicznej.

Satelity SAR umożliwiają pozyskiwanie zobrazowań wysokiej rozdzielczości niezależnie od pogody i pory dnia. „Umożliwiają identyfikację nawet najmniejszych obiektów na powierzchni Ziemi, co stanowi istotną przewagę w zakresie obserwacji dużych obszarów, wskazywania celów, rozpoznania oraz budowania świadomości sytuacyjnej na polu walki”.

Armin Papperger, prezes Rheinmetall AG, zapowiada, że powołanie spółki joint venture to ważny krok w rozwoju kompetencji kosmicznych koncernu. – Powołując nowe joint venture, robimy kolejny krok, rozszerzając działalność w domenie kosmicznej. Tym samym odpowiadamy na rosnące, światowe zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa na zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego, jednocześnie wzmacniając pozycję Niemiec jako centrum technologicznego. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy z zakładu w Neuss stają przed atrakcyjną perspektywą rozwoju. Cieszymy się na dalszą współpracę z naszym sprawdzonym partnerem – firmą ICEYE – komentuje.

Równie ambitne plany przedstawił Rafał ModrzewskiCEO ICEYE. Firma chce stać się filarem europejskiej infrastruktury ISR. – Dążymy do tego, żeby ICEYE był głównym dostawcą kluczowej infrastruktury dla działań ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania) państw europejskich i ich sojuszników. Z satysfakcją pogłębiamy strategiczną współpracę z firmą Rheinmetall w ramach inicjatywy joint venture. Ta współpraca wzmocni nasze zaangażowanie w rozwój technologii kosmicznych na potrzeby globalnych rynków w sektorze obronnym i w zapewnienie suwerenności obronnej Europy – mówi Modrzewski.

Współpraca ICEYE i Rheinmetall rozpoczęła się na dobre w 2024 roku. We wrześniu niemiecka firma uzyskała wyłączne prawa do dystrybucji satelitów SAR ICEYE dla odbiorców wojskowych i rządowych w Niemczech i na Węgrzech. Miesiąc później przy wsparciu rządu niemieckiego, Rheinmetall podpisał z Ukrainą umowę na dostarczenie zdolności rozpoznania satelitarnego SAR. Na mocy porozumienia ukraińska armia zachowała dostęp do danych ICEYE, kluczowych w działaniach prowadzonych podczas wojny.

ICEYE dysponuje największą na świecie konstelacją komercyjnych satelitów SAR i oferuje klientom dostęp do danych w czasie niemal rzeczywistym. Jej rozwiązania wykorzystuje m.in. sektor ubezpieczeniowy, a także służby ratownicze i administracja publiczna. Tylko w ubiegłym roku firma pozyskała ponad 150 mln USD finansowania, a od momentu powstania w 2014 roku – już ponad 500 mln USD. Za sukcesem spółki stoi Fin Pekka Laurila oraz Polak Rafał Modrzewski, absolwent Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Aalto. Pierwszy satelita ICEYE znalazł się na orbicie w 2018 roku. Dziś firma zatrudnia ponad 700 osób i działa globalnie – z biurami w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. Na liście inwestorów znajduje się wielu renomowanych graczy z sektora venture capital oraz branży kosmicznej. Do tej pory firma wyniosła na orbitę 44 własne satelity.

Rheinmetall ICEYE Space Solutions ma ambicje wykraczające poza samą produkcję satelitów. W dłuższej perspektywie planowane jest rozwijanie kolejnych technologii kosmicznych – zarówno na potrzeby obronności, jak i rozwiązań dual-use. Tym samym Niemcy dołączają do grona państw budujących kompleksową infrastrukturę kosmiczną z potencjałem eksportowym i strategicznym.

Rheinmetall to niemiecki potentat zbrojeniowy, który na giełdzie we Frankfurcie jest wyceniany na przeszło 75 mld EUR.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!