Polska
article miniature

Największy kontrakt dronowy w Polsce. MON kupuje 10 tysięcy Warmate’ów

Agencja Uzbrojenia podpisała z WB Electronics umowę ramową na dostawę blisko tysiąca zestawów dronów Warmate, obejmującą w sumie aż 10 tysięcy jednostek. Umowa ma obowiązywać do 2035 roku i będzie realizowana przez kolejne kontrakty wykonawcze. To największe jak dotąd zamówienie na amunicję krążącą w historii polskiej armii.

Kontrakt podpisano w Warszawie, w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który podkreślił, że umowa stanowi element systemowej transformacji prowadzonej przez nowy Inspektorat Wojsk Bezzałogowych — powołany pięć miesięcy temu.

Podpisujemy ważny kontrakt, ważną umowę ramową dotyczącą dostarczenia dla Wojska Polskiego 10 tysięcy sztuk dronów, około tysiąca zestawów. Umowy wykonawcze będą podpisywane cyklicznie, po to, by najczęściej kupować najnowszą wersję dla Wojska Polskiego powiedział W. Kosiniak-Kamysz.

Doświadczenie Ukrainy, możliwości produkcyjne, które Ukraina uzyskała w trakcie trwania konfliktu, zmiana przez trzy lata rodzajów sprzętu, który jest używany, i oddziaływanie dronów oraz systemów antydronowych, to jest absolutna rewolucja w postrzeganiu działania na polu walki. Polska nie pozostanie z tyłu. Polska jest jednym z liderów. […] Planujemy również, na wzór Cyber Legionu stworzyć grupę ludzi chętnych nie do służby w wojsku, ale do pomocy i do obrony ojczyzny, do wsparcia działań przygotowawczych w postaci wspierających armię osób: doświadczonych operatorów dronów. Dron Legion, obok Cyber Legionu będzie miejscem, gdzie osoby chętne będą mogły się zgłosić, wspierać żołnierzy, uczyć, tworzyć grupę wsparcia i być gotowym do działania w momencie największego zagrożeniadodał.

Sygnatariuszami dokumentu byli prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski i zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch. Umowa zakłada zakup około tysiąca zestawów amunicji krążącej Warmate, obejmujących łącznie 10 tys. jednostek bojowych. Wartość umowy nie została ujawniona, ale to jeden z największych kontraktów realizowanych przez polski przemysł zbrojeniowy.

To jest wielka inwestycja na ogromną skalę. 10 tysięcy dronów Warmate staje się faktem. Przychodzą już niedługo do polskiej armii. Kolejne umowy — wtedy już wykonawcze — będziemy podpisywać w najbliższym czasie. To jest po pięciu miesiącach działania nowego Inspektoratu Wojsk Dronowych chyba największy efekt — oprócz efektów organizacyjnych, szkoleniowych, budowy całej filozofii. Za to panu generałowi Bodnarowi, całemu zespołowi ds. dronizacji Wojska Polskiego bardzo dziękuję. Dziękuję Agencji Uzbrojenia, wszystkim osobom, które działają na tę rzecz, i panu ministrowi Bejdzie, który nadzoruje sprawy związane z uzbrojeniem. Bo to jest wielka odpowiedzialność, to jest wielka misja: w imieniu państwa polskiego zbudowanie najlepszej armii — najlepiej wyposażonej, najbardziej doświadczonej […]. Żeby to było możliwe, musi być najlepszy sprzęt. Jeszcze raz — cieszę się, że kupujemy go w polskiej firmie WB Electronics, WB Group. W wielkiej polskiej firmie. I to, co było zasadniczą zmianą: otwartość na przemysł — zarówno państwowy, jak i prywatny, ale przede wszystkim przemysł polski. To jest dla nas sprawa absolutnie świętazaznaczył szef MON.

Amunicja krążąca WARMATE jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia — w zależności od zastosowanej głowicy — lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Może być użytkowana jako samodzielny system przenoszony przez żołnierzy bądź stanowić element uzbrojenia zintegrowany z pojazdem. Wyposażona jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspierające operatora w fazie naprowadzania na cel. Cechuje się lekką konstrukcją (masa startowa 5,3 kg), możliwością działania w roju, cichym napędem elektrycznym i gotowością do startu w mniej niż 5 minut. Czas lotu wynosi 60 minut, zasięg operacyjny - 30 km (z możliwością rozszerzenia), a maksymalna prędkość w trybie ataku dochodzi do 150 km/h.

- Firma WB Electronics na stałe wpisała się w krajobraz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Stawiamy znak równości między państwowym przemysłem zbrojeniowym a prywatnym przemysłem zbrojeniowym. Dbamy, żeby cały sprzęt, który jest kupowany dla polskiej armii, był najlepszy i w jak najlepszej cenie. […] Dzisiaj podpisaliśmy umowę na amunicję krążącą, która absolutnie w sposób perfekcyjny spełniła swoje zadania również i na Ukrainie. […] Będziemy wspierali polski przemysł obronny, polski przemysł zbrojeniowy. Będziemy wypełniali wojsko w ten sprzęt związany z dronami, z wojskami bezzałogowymi. […] Wojska bezzałogowe są, a my wypełniamy w tej chwili nasze zadania związane z kupnem sprzętu dla wojsk bezzałogowych i dzisiaj ten kontrakt jest tego przykładem powiedział po podpisaniu umowy wiceminister Paweł Bejda.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!